اهمیت مو :
موی سر نماد زیبایی ، شادابی ،آراستگی و نشانگر خصوصیات رفتاری و اخلاقی افراد بوده و از جمله عواملی می باشد که می تواند بر روابط و موقعیت اجتماعی و اعتماد به نفس افراد تاثیر گذار باشد و به همین دلیل پاکیزگی ، خوش حالت بودن و حفظ سلامت مو دارای اهمیت زیادی برای انسان است . از طرفی از دست دادن مو غالبا موجب استرس و فشار عاطفی گردیده به طوری که بعضی از افراد طاس به دلیل از دست دادن موهای خود در اظطراب به سر می برند. بهترین راه برای جبران طاسی یک فرد ، کاشت موی طبیعی می باشد.

علم کاشت مو چیست؟
در تعریف کلی از علم کاشت مو می توان این گونه بیان کرد که فولیکول های مو ی ناحیه پشت سر و کناره های سر آقایان فاقد گیرندههورمون های مردانه بوده و د رمقابل عامل ریزش مو ارثی مردانه مقاوم می باشند. تعداد این فولیکول های موهمیشه ثابت و دارای محدودیت تعدادی بوده و پس از انتقال به جلو و بالای سر نیز ماهیت خود را حفظ می نمایند. به عبارتی در کاشت موی طبیعی ،موی جدید خلق نشده بلکه فقط عمل توزیع موها انجام می گیرد.
این موهای منتقل شده پس از مدتی رشد کرده وکاملا ماهیت موهای طبیعی شخص را از نظر رنگ , میزان رشد و حالت دار بودن را حفظ می نمایند و در آرایشگاه قابلیت کوتاه و رنگ کردن و سشوار کشیدن را دارا می باشند. این روش بیشتر برای درمان ریزشموی مردانه استفاده می‌شود و طی آن ریشه‌هایی که به صورت ژنتیکی در مقابل ریزش مقاوم هستند به ناحیه طاس انتقال داده میشوند.

تاریخچه کاشت مو :

در دهه ۱۸۲۰ میلادی تئوری کاشت موی طبیعی با انجام یک طرح پژوهشی در حیوانات ازمایشگاهی به اثبات رسید .
کاشت موی طبیعی برای اولین بار در انسان توسط پزشک ژاپنی به نام دکتر اوکودا در سال ۱۹۳۹ به انجام رسیدو سپس در سال ۱۳۵۹ توسط پزشک المانی دکتر اورنتریخ برای اولین بار اثر درمانی کاشت مو جهت رفع ریزش موی مردانه راتوصیف کرد و برداشت مو ازپشت سر و پیوند آن در مناطق کم مو یا طاس جلوی سر را برای درمان قطعی این نوع ریزش انجام داد.

زمان کاشت مو :
اگر کم پشتی موهای سر به حدی رسیده باشد که سفیدی پوست سر از لابه لای موها در زیر نور معمولی به میزان زیادی دیده شود، فرد کاندید مناسبی برای کاشت مو می باشد.لذا این عمل را زمانی انجام می دهند که موها به اندازه کافی ریخته شده ولی هنوز کاملا طاس نشده باشد. در کل بهتر است فرد زمانی این کار را انجام دهد که نسبتا جوان ( ۲۵ _۴۵ سال ) و از نظر اجتماعی فعال است و می خواهد در کار و زندگی پیشرفت نماید و شکل ظاهری برای فرد خیلی مهم می باشد.با توجه به این توضیحات کاشت مو سن و زمان خاصی ندارد وبستگی به نوع و میزان ریزش موی هر فرد دارد. مثلا شاید فردی ۲۰ سال داشته باشد و ریزش مودر حد تیپ ۴ یا ۵ باشد و زمان کاشتش رسیده باشه ولی فردی ۵۰ ساله باشه ولی هنوز نیاز به کاشت نداشته باشد.البته کاشت مو حتی در دهه های ۶ و ۷ زندگی نیز به شرط اینکه فرد از نظر وضعیت جسمی مشکلی نداشته باشد می تواند نتایج خوبی داشته باشد.

انواع روش های کاشت مو:

  1. روش قدیمی FUT (روش برداشت جراحی)
  2. روش FIT (روش برداشت یا پانچ های دستی )
  3. روش ترکیبی (ترکیب FIT و FUT )
  4. روش BHT (روش یرداشت از موهای بدن BHT)
  5. روش micro_FIT (میکرو اف ای تی یا SUT)
  6. روش hair cloning (تکثیر سلول های بنیادی فولیکول مو در آزمایشگاه )

روش FUT (روش برداشت با تیغ جراحی و برش)

اولین روش ابداع شده کاشت مو می باشد. در این روش محل برداشت مو به صورت نوار باریکی توسط تیغ جراحی برداشته شده و جای برداشت, بخیه زده می شود. اسکار ناحیه برداشت همیشه به صورت خطی در پشت سر باقی می ماند. بعد برداشت فولیکول های مو از نوار برداشته شده زیر میکروسکوپ توسط تیغ به واحدهای ریز تقسیم شده و سپس در ناحیه شکاف های ایجاد شده در قسمت طاسی فرد کاسته می شوند. این روش هم اکنون در اغلب مراکز منسوخ شده و به دلیل عوارض و احتمال خونریزی بالا و نیاز به بی هوشی و دوره نقاهت طولانی از طرف بیماران مورد استقبال قرار نگرفت. هر چند که هنوز تعداد اندکی از مراکز تهران نیز به این روش کاشت می کنند.

روش FIT قدیمی (برداشت بوسیله پانچ دستی):

در این روش گرافت های مورد نیاز از ناحیه بانک موی فرد به صورت دستی توسط پانچ دستی برداشت می شوند. از معایب این روش به دلیل بزرگ بودن سر پانچ برداشت اغلب اسکار محل برداشت در ناحیه پشت سر باقی می ماند و با توجه به احتمال آسیب زدن به ریشه موها امکان برداشت بالا در این روش وجود ندارد در واقع حداکثر در هر جلسه ۵۰۰ گرافت در یک روز و تعداد ۱۵۰۰ گرافت طی ۳ جلسه امکان برداشت و کاشت وجود دارد. اغلب موهای کاشته شده در این روش به صورت عروسکی و چند تایی رشد می کنند که باعث میشود ظاهر جالب نداشته باشند. این روش نیز اغلب منسوخ شده و بیشتر در کنار روش FUT به اسم روش نوین ترکیبی بکار می رود.

روش کاشت ترکیبی( FUT & FIT):

در این روش اول مانند روش FUT یک نواری از پشت سر با تیغ جراحی برداشته می شود و سپس بعد جداسازی فولیکول های مو کاشته می شوند و از روش FIT (برداشت دستی) در کنار روش FUT جهت بالا بردن تعداد برداشت نیز استفاده می شود که اغلب ۲ روز این پروسه طول می کشد.

روش BHT (برداشت از موهای بدن):

از جمله روش های بسیار جدید برای کاشت مو در افرادی با بانک موی ضعیف می باشند. اغلب نواحی اطراف قفسه سینه, ریش, ران و کمر از جمله نقاطی هستند که برای بانک مو انتخاب می شوند. موهای برداشته شده از بدن اغلب بین موهای قبلی و یا ناحیه پشت سر جهت دیده شدن ظاهر طبیعی کاشته می شوند. موهایی که از قفسه سینه روی سر کاشته می شوند دارای سرعت رشد بیشتری و طول بلندتری نسبت به قبل خواهد بود ولی در اغلب موارد ناپایدار بوده و طول عمر کمتری نسبت به موهای برداشته شده از ناحیه سر خواهد داشت. این روش بسیار وقت گیر بوده و نتایج آن غیر قابل پیش بینی است. در این روش ناحیه بانک مو حتما باید تراکم و کیفیت فیزیکی خوبی برخوردار باشد. چون به هرحال بخشی از موهای کاشته شده به دلیل عدم سازگاری فولیکول با پوست سر رشد نمی کنند. ممکن است کیفیت عمل حتی تا ۵۰% باشد. بهتر است اول ناحیه کوچکی برای فرد به صورت تست انجام شود و درصورت گرفتن پیوند و عدم باقی ماندن اسکار اقدام به برداشت کامل ناحیه گردد.

روش micro_FIT  یا SUT :

آخرین و جدیدترین روش کاشت مو می باشد. در این روش دیگر نیازی به تیغ جراحی , بیهوشی و برش نبوده و هیچگونه اسکاری به جای نمی ماند. در این روش از دستگاههای تمام اتوماتیک و پیشرفته زیرنظر متخصص پوست مجرب سرکار خانم دکتر مهین اتابکی جهت برداشت واحد فولیکول های مو استفاده می شود. در این روش تا ۱۴۰۰۰ تار مو واقعی که ۳ برابر نسبت به روش های قدیمی می باشد می توان برداشت و یک خط رویش طبیعی با بالاترین تراکم می توان ایجاد کرد به طوری که هیچ کس قادر به تشخیص کاشت مو شما نمی باشد.

مراحل انجام کاشت مو به روش micro_FIT یا SUT :

مرحله اول : در این مرحله شکاف های ریز توسط تیغ های بسیار ریز در ناحیه طاسی پس از ضدعفونی با بتادین و تزریق لیدوکایین جهت بی حسی ایجاد می شوند. اندازه این شکاف ها بسته به اندازه واحدهای فولیکولهای مو بین ۰.۸ تا ۱.۵ میلی متر متغیر می باشند. در این مرحله دقت در نحوه و زاویه فرو رفتن تیغ در پوست سر بسیار مهم است. زیرا فولیکول های مو زاویه شکاف ها را به خود می گیرند. عمق شکاف ها نیز حدود ۳- ۴ میلی متر است.

مرحله دوم : مرحله برداشت فولیکول های مو از ناحیه بانک موی فرد می باشد که توسط دستگاههای تمام اتوماتیک و با بکارگیری پانچ های بسیار ظریف که اندازه آنها بین ۰.۸ – ۱.۵ میلی متر متغییر می باشد. ظریف بودن اندازه پانچ ها هم باعث می شود در ناحیه برداشت اسکار باقی نماند و همچنین امکان برداشت با تعداد بالا را برای ما مقدور می سازد. فولیکولهای برداشته شده از پشت سر بلافاصله به داخل سرم نمکی استریل انتقال یافته و فریز می شوند. این علل باعث بالا رفتن طول عمر فولیکول های مودر محیط بیرون تا زمان کاشت خواهد شد. بسته به شرایط بیمار از قبیل سن و بانک مو امکان برداشت ۶۰۰۰ تا ۹۰۰۰ تار مو در این جلسه ۱۰ ساعته ممکن می باشد.

گرافت های آماده برای کاشت بعد برداشت به روش micro_ fit  که در سرم نمکی نگه داری می شوند

مرحله سوم : مرحله کاشت فولیکول های مو می باشد که حدود ۲-۴ ساعت بسته به تعداد برداشت شده طول می کشد.

تراکم کاشت مو به روش micro FIT  :

با توجه به استفاده از دستگاههای تمام اتوماتیک و پانچ های بسیار ریز در حد ۰.۸ میلی متر امکان برداشت از یک بانک موی خوب در هر روز کاری حداکثر تا ۹۰۰۰ تار مو می باشد. در صورت نیاز به برداشت بیشتر با توجه به عوارض بی حسی زیاد برای هر فرد در صورت نیاز به مقادیر بیشتر در روز دوم اقدام به برداشت مجدد می گردد.

۱۰    روز بعد کاشت مو به روش micro_ fit  با تراکم بالا

بلافاصله بعد کاشت به روش micro_ fit

روش hair cloning  (تکثیر سلول های بنیادی فولیکول مو در آزمایشگاه) :

در این روش نمونه ی کوچکی از فولیکول های مو در طول فرآیند جراحی کوچک با بی حسی موضعی از روی سر بیمار برداشته و در محیط کشت آزمایشگاهی استریل, تکثیر و به محیط گیرنده تزریق می شود. تئوری مربوط به این تحقیقات به این صورت می باشد که سلول های تکثیر شده که به محل سر تزریق می شوند به فولیکول مو جدید و دائمی تبدیل شده و رشد خواهند کرد. این مطالب هنوز در مرحله تحقیقاتی بوده و به نتیجه نهایی نرسیده است. اگر پدیده کلون سازی و تکثیر فولیکول ها در طی زمان بتواند عملی شود بیماران میتوانند شاهد تراکم بالایی از مو روی سر خود باشند. در ضمن افرادی که به دلیل بانک موی ضعیف امکان کاشت مو وجود ندارند نیز با این روش ها می توانند دارای موهایی طبیعی شوند. در این روش کاشت مو محل زخم بسیار کوچک بوده و هیچ گونه عوارضی بعد از اتمام عمل بیمار را تهدید نمی کند, طول این فرآیند بسیار کوتاه بوده و بیمار خسته نمی شودو در این روش حتی افراد با موی مجعد که در روش های قدیمی فرآیند زمان بر و کمی سخت بود با هیچ مشکلی رو به رو نخواهند بود. هر چه سن بیمار پایین تر باشد نتایج بهتری حاصل خواهد شد. تکثیر سلول های بنیادی فولیکول مو اولین بار در آزمایشگاهی در انگلستان انجام شد و هفت داوطلب تحت انجام این فرآیند قرار گرفتند اما نتایج منفی گزارش شد, ولی در فاز دو که توسط دکتر farjo در حال انجام است بصورت کلی نتایجی مثبت حاصل شده و افزایش موها در هر سایز ۱۸% با افزایش قطر نزدیک به ۳۰ میکرون بوده است. این تکنیک در کشور ما برای اولین بار در فاز حیوانی نتایج قابل قبولی را بهمراه داشته است. هزینه تکثیر سلولی بر اساس نوع طاسی که معولا برای مردان دوازده نوع طاسی در نظر گرفته می شود برای هر هزار گرافت شش هزار دلار در نظر گرفته می شود و حداقل گرافت مورد نیاز برای کم ترین طاسی هزینه ای حدود ۳۷۰۰ دلار در پی دارد و بیشترین هزینه براورده شده ۱۷۸۰۰ دلار می باشد. البته این تخمین ها قطعی نیست. ولی در کشورهای هلند و فرانسه برآورده شده است. هلند, فرانسه, اندونزی, لندن, انگلستان, ژاپن در حال تلاش برای عملی کردن این فرآیند هستند این تکنیک باید به گونه ای برنامه ریزی شود که هزاران سلول در هر بیمار تولید شده و باعث رشد موی استاندارد قابل قبولی برای بیمار شود, هزینه ی بالای این روش, احتمال عدم ایجاد ظاهر دلخواه و مناسب نبودن جهت موها ممکن است از مشکلات این روش باشد. تکثیر فولیکول های موی سر انسان و درمان طاسی توسط این سلول ها برای سال ۲۰۲۰ یا زمان کمی بعد از آن تخصیص زده شده است و ممکن است در برخی کشورها بسیار زودتر از نقاط دیگر به مرحله انجام برسد.

ناحیه برداشت مو( بانک مو ) :

منطقه خاصی از پشت و طرفین سر را بانک مو می کویند. موهای این منطقه دارای گیرنده هورمون مردانه ( تستوسترون ) نبوده و لذا تحت تاثیر اثرات ریزش موی این هورمون قرار نمی گیرند. بنابراین این نواحی حتی در افرادی که دارای ژنتیک مثبت دال بر وقوع طاسی مردانه هستند مبتلا به طاسی نشده ویا اینکه خیلی کم دچار ریزش مو می گردند و این موها معمولا تا سنین بالا باقی می مانند. نکته مهم این است که این موها خاصیت عدم ریزش خود را حتی در صورت انتقال به نواحی طاس سر  نیز حفظ کرده و نمی ریزند و به همین دلیل موهای پشت و طرفین سر هر شخص بهترین منبع (بانک مو ) برای برداشت می باشد و این چیزی است که در طول سال ها انجام کاشت موی طبیعی به اثبات رسیده است. با توجه به مشخصات پوست و موی هر  فرد تا ۳-۴ مرتبه از ناحیه بانک موی هر فرد بدون اینکه مشکلی ایجاد شود امکان برداشت وجود دارد.

اسکار ناحیه برداشت در روش FUT به صورت یک خط دایمی در پشت سر بیمار برای همیشه باقی می ماند.

اسکار ناحیه برداشت  در روش  FIT دستی باتوجه به بزرگ بودن جای برداشت به صورت دایره های بزرگ باقی می ماند.

اسکار ناحیه برداشت در روش   MICRO _ FIT  با توجه به ریز بودن پانچ های برداشت  بسیار ظریف بوده و به مرور زمان بین

خواب موها پنهان خواهد شد .

نکته بسیار مهم در مورد تعداد موهای قابل برداشت از بانک در پشت سر این است که گاها افراد با تبلیغات دروغین دچار این سوال می شوند که آیا واقعا امکان دارد که تعداد بسیار زیاد ( گاهی ۱۲-۱۶ هزار گرافت ) از بانک مو در یک جلسه برداشت نمود ؟ جواب این است که این مسئله در اکثر موارد یک دروغ بزرگ و فریب آشکار است وحتی اگر این امر امکان پذیر باشه برداشت از ناحیه غیر بانک مو برداشت شده  و به دلیل ماهیت ناپایدار موها در این مناطق ؛ در نهایت این موها که از ناحیه غیر بانک موی اصلی برداشته شده ریزش خواهند کرد.