علت ایجاد  موهای زاید

تعداد تارهای مو در نواحی مختلف بدن در شرایط طبیعی در خانم ها متفاوت است. معمولاً در خانم ها رشد موهای کرکی در مناطقی مانند پشت لب، چانه، قفسه سینه یا کمر مشاهده می شود. موهای زائد اضافی یا ناخواسته به ٢ دلیل هورمونی یا غیرهورمونی ایجاد می شوند.
هیرسوتیسم علت اصلی رشد موهای زائد در بدن خانم هاست. این ناراحتی معمولا سال های بعد از دوران بلوغ در خانم ها آشکار می شود. به طور کلی دو دلیل اصلی برای به وجودآمدن هیرسوتیسم وجود دارد. هورمون های مردانه در زنان از تخمدان و غدد فوق کلیوی ترشح می شوند. زمانی که ترشح این هورمون های مردانه در بدن زنان افزایش می یابد باعث رشد غیرطبیعی موهای ضخیم و تیره در نواحی مختلف بدن خانم ها می شود. معمولا زنانی که کیست های متعدد در تخمدان خود دارند با این ناراحتی مواجه می شوند.دلیل دیگر، این است که گیرنده های موی بعضی از خانم به میزان مختصر هورمون مردانه ای که در بدن آنها ترشح می شود واکنش نشان می دهد.


آسیب تخمدان و بیماری غدد داخلی می تواند موجب هیرسوتیسم در خانم ها شود. بنابراین افزایش بیش از حد سطح هورمون های مردانه و حساسیت به آنها باعث ازدیاد موهای زاید در بدن می شود. همچنین در مواردی به هم ریختگی هورمون ها در بدن خانم ها باعث رشد بیش از حد مویی که وابسته به آندروژن یا هورمون های مردانه است می شود.

شایع ترین علت ایجاد هیرسوتیسم، سندروم تخمدان پلی کیستیک (pcos ) می باشد. در این بیماری علاوه بر رشد موهای ناخواسته مشکلاتی نظیر جوش، نامظمی های پریود ، افزایش وزن و به میزان کمتر کلفت شدن صدا مشاهده می شود. فاکتور هائی مانند نژاد، چاقی و مقاومت به انسولین نیز از عوامل مستعد کننده جهت ایجاد موهای زاید است.

 

روش های تشخیص آزمایشگاهی :

در زنان مبتلا به هیرسوتیسم نوع خفیف با خونریزی ماهیانه منظم و سابقه مثبت فامیلی نیاز به تست های آزمایشگاهی ندارند.
بررسی آزمایشگاهی در موارد لزوم عبارتند از :
اندازه گیری تستوسترون سرم ، ۱۷ آلفا _ هیدروکسی پروژسترون ، دی هیدرواپی آندرستون سولفات (DHEA-S ) پرولاکتین، FSH,LH و اندازه گیری سطح آزاد کورتیزول در ادرار ۲۴ ساعته در موارد مشکوک به سندروم کوشینگ.
همچنین سونوگرافی تخمدانها جهت کشف کیست های تخمدان و CT Scan غدد آدرنال ضروری است.

 

درمان دارویی:

پروتکل درمان شامل تجویز قرص ضد بارداری خوراکی ، مت فورمین ، فینستراید و اسپیرونولاکتون می باشد.
درمان های مکانیکی شامل انواع روش های اپیلاسیون، بی رنگ کردن موها، الکترولیز، و استفاده از انواع لیزر ها می باشد.
استفاده از درمان های داروئی نتایج قابل توجهی به دنبال داشته و معمولا از رشد موها جلوگیری می کند و در صورت رشد مجدد،موهای جدید ضخامت کمتری دارند ولی کافی نبوده و جهت حذف کامل موهای زاید نیاز به استفاده از دستگاههای لیزر در کنار درمان دارویی می باشد.
امروز از روش الکترولیز فقط جهت ازبین بردن موهای سفید که به لیزر جواب نمی دهند استفاده می شود.
از بین روش های مختلف برای از بین بردن موهای زائد صورت و بدن، استفاده از لیزر نتایج موثرتر و دائمی تری دارد. البته هیچ کدام از روش ها نتایج صد در صدی نخواهند داشت، با این حال لیزر علاوه بر این که تعداد موهای زائد را بسیار کاهش (۷۰ تا ۹۰ درصد) می دهد، ضخامت اندک موهای باقیمانده را نیز به حداقل می رساند. لیزر موهای زائد معمولا بدون عارضه است اما اگر توسط فرد غیر ماهر انجام شود ممکن است باعث بروز مشکلات پوستی و حذف ناقص و یا حتی افزایش موهای زائد شود. متخصصین کلینیک زیبایی حکیمان با بررسی انواع تیپ های پوستی، فازهای مختلف رشد مو و شناخت دستگاه های مختلف لیزر، مناسب ترین روش برای حذف موثر موهای زائد هر فرد را پیشنهاد می کند.
در حال حاضر تنها تکنولوژی موثر در کاهش تراکم موها و رفع موهای ناخواسته و ایجاد اثرات طولانی مدت، استفاده از انواع لیزر ها پرتوان از قبیل لیزر الکساندرایت و لیزر دایود می باشد.

 

انواع لیزر های موی زاید

لیزر یک نور برانگیخته شده پر انرژی است که درشرایط عادی در طبیعت دیده نمی شود ولی با تکنولوژی و وسایل خاص می توان آن را ایجاد کرد. لیزر بانور معمولی تفاوت هایی دارد که این ویژگیها باعث توانائی ها و کاربرد های خاص لیزر می شوند.

به طور کلی دو نوع سیستم برای برطرف کردن موهای زائد وجود دارد:
سیستم های لیزری (سیستم های نوری لیزری) : شامل دستگاه های الکساندریت (ALEXANDRITE)، دایود و لیزر
سیستم های غیر لیزری (سیستم های نوری لامپ های زنون) : شامل دستگاه های ای لایت (E-LIGHT) و آی پی ال (IPL)

سیستم های غیر لیزری مثل ای لایت (E-LIGHT) و آی پی ال (IPL) پرکاربرد و مناسب اند اما قدرت شان به اندازه ی لیزر نیست. با این حال به علت بالا بودن قیمت سیستم های نوری لیزری، این دستگاه ها بسیار در دسترس و با قیمت پایین تر مورد استفاده قرار می گیرندولی مهم ترین اشکال این روش ها موقتی بودن و برگشت پذیر بودن نتیجه ی درمانی شان می باشد.
انتخاب نوع لیزر کاملا به مشخصات پوست و موی فرد وابسته است. بنابراین ممکن است یک نوع لیزر برای یک فرد مفید و برای فرد دیگر با ویژگی های متفاوت پوستی، ناکارآمد باشد.
متخصصان پوست درمانگاه تخصصی پوست وموی حکیمان بر اساس مقالات و نتایج تجربیات بسیار فراوان براین باورند که باتوجه به مناسب بودن دستگاه دایود برای تیپ پوست ایرانی و بالابودن میزان مقاومت موهای زاید به یک نوع نور لیزر ، بهتر ین نتیجه جواب دهی بالا تا ۸۰% زمانی اتفاق می افتد که از روش COMBINE (روش ترکیبی ۲ دستگاه دایود و الکساندرایت )جهت دوره درمانی یک فرد ا ستفاده می شود. در این پروتکل در جلسات اولیه بیمار ( حداقل ۴ جلسه اول ) از دستگاه دایود استفاده شده و در جلسات بعدی ( حدود ۴ جلسه بعد ) ازدستگاه لیزر الکساندارایت استفاده شود.

اولین اثرلیزر برروی موهای زائد سه هفته بعد از لیزر درمانی است. دردو هفته اول مراجعه کننده هیچ اثری نمی بیند.
بعد از سه هفته موهای لیزر شده سست و نازک شد و رشدشان هم کمتر می شود و هر بار که لیزر تکرار می شود
تراکم موها هم کمتر شده و معمولا اکثر موهای زائد از بین می روند. برخی از افراد نیز کلا تا حد ۵۰% به انواع لیزرها جواب می دهند.
تعداد جلسات لازم برای درمان موهای زائد به نوع پوست، جنس مو، رنگ پوست محل مو و داروهای مصرفی و مقاومت ریشه موی بیمار بستگی دارد. . مثلا در صورت معمولا موهای ناحیه چانه و صورت و گردن نسبت به سایر نقاط صورت مقاومتر است و به تعداد جلسات بیشتری نیاز دارد. در بدن نیز بیشترین مفاومت در ناحیه بیکینی بوده و در اغلب افراد به تعداد جلسات بیشتری و نیز تکرار سالانه نیاز دارد.
در برخی مراکز جهت جلب مشتری و تبلیغ دستگاه خودشون در ابتدا تعداد جلسات لازم را ۳-۴ جلسه بیان میکنند که این دروغی بیش نیست و با توجه به تجربیات اغلب پروسه لیزر موهای زاید بسته به ناحیه بین ۸-۱۰ جلسه طول می کشد که بعد اتمام این جلسات هم کاهش رشد موها تا ۸۰% اتفاق می افتد و جهت تداوم نتیجه درمانی نیاز به تکرار سالانه ۱-۳ بار بر اساس ناحیه مورد نظر می باشد.

 

فاصله جلسات :

در مناطق مختلف بدن متفاوت می باشد. در اغلب موارد در ۴ جلسه اول بهتر است ماهی یکبار انجام گیرید و در ۴ جلسه بعدی ناحیه هایی که رشد موها سریع بوده یک و نیم ماه یکبار و بقیه نواحی ۲ ماه یکبار می باشد.
بعد از انجام هر جلسه لیزر بخشی از موها از بین می رود و بخشی از موها کوتاه، روشن و نازک شده و رشدشان کند می شود و قسمتی از موهای زائد باقی می مانند. دلیل تعداد جلسات متعدد برای انجام لیزر این است که تمام موها دریک فاز رشد نمی کنند و با توجه به این که فازهای رشد در، نواحی مختلف متفاوت است به همین دلیل نیاز به تعداد دفعات متعدد می باشد.

درناحیه صورت سریع ترین و بهترین جواب دهی مربوط به بناگوش بوده ودر ناحیه بدن مربوط به دست و پاها می باشد.

 

هزینه های لیزر مو :

هزینه ها براساس تعداد شات و یا وسعت و مساحتی از پوست که لیزر انجام می شود محاسبه می شود و در صورتی که فردی بخواهد سطح وسیعی از پوست را لیزر کند از تخفیف ویژه برخوردار خواهد شد.
مناسبت ترین قیمت ها مربوط به دستگاههای ارزان قیمت لیزری مثل ای لایت (E-LIGHT) و آی پی ال (IPL) بوده که باتوجه به برگشت پذیر بودن و نیاز به جلسات بالا و درد بیشتر مقرون به صرفه نمی باشند .
قیمت های مربوط به لیزر دایود از لیزری مثل ای لایت (E-LIGHT) و آی پی ال (IPL) گرانتر بوده و بالاترین قیمت ها مربوط به لیزر الکساندرایت نوع کندلا ی باشد که در ادامه علت بالا بودن قیمت توضیح داده خواهد شد.
مهم ترین ویژگی قیمت های لیزر در کلینیک تخصصی پوست و موی حکیمان در روش ترکیبی یکسان بودن قیمت جلسات دایود و الکسانداریت علی رغم گرانتر بودن قیمت جلسات الکساندارایت می باشد یعنی فرد در تمامی ۸-۱۰ جلسه علی رغم تعویض نوع دستگاه قیمت ثابت پرداخت خواهد کرد.
در ضمن در صورت اضا فه کردن ناحیه جدید از تخفیف ویژه برخوردار می باشند.

 

نکات مهم در مورد لیزر موهای زائد :

لیزر، موهای زائد را کم و نازک می کند اما باعث از بین رفتن آن ها نمی شود. معمولا برای نتیجه مطلوب تعداد جلسات به فاصله سه ماه یک بار برای صورت و به فاصله ۶-۱۲ ماه یک بار برای بدن باید لیزر را تکرار کرد.
معمولا با انجام لیزر در جلسات مکرر تعداد موها خیلی کمتر می شود. البته به شرطی که فرد مشکل هورمونی در پایه نداشته باشد در غیر این صورت احتمال بازگشت موهای زائد خیلی بیشتر است و لیزر موهای زائد فایده ای نخواهد داشت، پس اگر فرد مورد بررسی قرار گرفت و در آزمایش ها مشخص شد مشکل هورمونی ندارد، می تواند لیزر را شروع کند اما باید در نظر داشته باشید که لیزر، موهای زائد را صفر نمی کند.

لیزر موهای زائد در تبریز عمدتا نور لیزر در رنگدانه ملانینی که در موها به وفور یافت می شود، جذب شده و سبب تخریب سلول های سازنده مو می شود و به همین دلیل است که هرقدر مو ضخیم تر و مشکی تر باشد، ملانین بیشتری دارد که نور لیزر را بهتر جذب کرده و راحتتر از بین می رود.
در عین حال چون ملانین در خود پوست هم وجود دارد هرچه مقدار آن کمتر باشد، یعنی بیمار سفید تر باشد، انرژی کمتری در پوست جذب شده و احتمال سوختگی ناشی از لیزر مو کمتر می شود.
لیزر موهای زائد بیشترین تاثیر رو در افرادی که دارای پوست روشن و موهای سیاه هستند می گذارد.

 

آیا لیزر خطرناک است؟

بعضی افراد گمان می کنند استفاده از لیزر مخصوصا در نقاط حساسی مثل زیر بغل ممکن است باعث بروز سرطان می شود. اما واقعیت آن است که تا به حال تحقیقات بسیاری در این زمینه انجام شده است و در هیچ یک از منابع علمی به خطرناک بودن لیزر برای سلامت فرد اشاره نشده است. میزان نفوذ لیزر در زیر پوست در حد چند میلیمتر است، بنابراین به بافت و غدد زیری به هیچ عنوان آسیب نمی رساند.

 

آیا با یک بار لیزر، تمام موهای زائد از بین می روند؟

پاسخ این سوال منفی است. رشد موها در سه مرحله انجام می شود. در مرحله ی آناژن (رشد فعال)، میزان ملانین مو در اندازه ای است که انرژی لیزر را در حد تخریب جذب می کند و همین امر باعث از بین رفتن مو می شود. در یک دوره ی زمانی مشخص، فقط یک سوم موها در این مرحله قرار دارند، بنابراین حداقل به ۸ جلسه و گاهی تا ۱۰ جلسه نیاز است تا لیزر به تمام موهای زائد اثر بگذارد. البته عواملی مثل رنگ پوست و رنگ موهای زائد هم موثرند. بهترین نتیجه در اشخاص با رنگ پوست روشن و موهای تیره به دست می آید.
به طور کلی دو نوع سیستم برای برطرف کردن موهای زائد وجود دارد:
سیستم های لیزری (سیستم های نوری لیزری) شامل دستگاه های الکساندریت (ALEXANDRITE)، دایود و لیزر
سیستم های غیر لیزری (سیستم های نوری لامپ های زنون) شامل دستگاه های ای لایت (E-LIGHT) و آی پی ال (IPL)
سیستم های غیر لیزری مثل آی ال پی و ای لایت پرکاربرد و مناسب اند اما قدرت شان به اندازه ی لیزر نیست. با این حال به علت قیمت زیاد سیستم های نوری لیزری، این دستگاه ها بسیار در دسترس و با قیمت پایین تر مورد استفاده قرار می گیرند. انتخاب روش لیزر کاملا به مشخصات پوست و موی فرد وابسته است. بنابراین ممکن است یک نوع لیزر برای یک فرد مفید و برای فرد دیگر با وبژگی های متفاوت، ناکارآمد باشد.

 

قبل از مراجعه به کلینیک چه کنیم:

• حداقل از ۱ تا ۳ ماه قبل از لیزر حمام آفتاب یا سولاریوم خودداری کنید.
• از ۳۰ روز قبل برای از بین بردن موها از بند، اپیلاسیون، موم، موچین و کرم موبر استفاده نکنید زیرا با این روش ها ساقه‌ی مو از بین می رود و برای لیزر به ساقه ی مو برای انتقال انرژی به فولیکول نیاز است. بهتر است از ژیلت استفاده کنید.
• ۱ روز قبل از لیزر، موهای ناحیه ی مورد نظر را با ژیلت اصلاح کنید.
• در حین دوران درمان برای اصلاح ناحیه ای که لیزر شده است، فقط از ژیلت استفاده کنید.
• در صورت وجود سابقه تبخال از دو روز قبل قرص ویرابکس را شروع کرده و تا ۵ روز ادامه دهید.

لیزر موهای زائد در تبریز با دستگاه الکساندرایت کندلا ۲۰۲۰:

در حال حاضر معروف ترین و بهترین دستگاه لیزر در تمام دنیا لیزر الکساندرایت شرکت آمریکایی کندلا است .این دستگاه بیش از هر دستگاه دیگری در کلینیک های معروف آمریکا به کار میرود زیرا از نظر میزان تاثیر ، سرعت ، کم بودن عوارض و کم بودن درد بی رقیب است اما به علت قیمت بالای دستگاه که چندین برابر قیمت رقیب خود است باعث شده به تعداد کافی در کشورمان وجود نداشته باشد که خوشبختانه کلینیک پوست و موی حکیمان جدیدترین مدل این لیزر را در اختیار دارد.
این دستگاه سریعترین دستگاه لیزر بوده (در هر ثانیه ۵ شات) و بهترین تاثیر و کم ترین عارضه را دارد، در نژاد ایرانی استفاده از این دستگاه بسیار مناسب است. بهترین نتایج برای افراد با پوست روشن و دارای موی سیاه و ضخیم به دست می آید.ثابت شده که با یک جلسه لیزر درمانی حدود ۱۰ تا ۴۰ درصد و با سه جلسه لیزر درمانی حدود ۳۰ تا ۶۰ درصد موها کاهش میابد.لیزر بر روی موهای سفید ، بور و کرکی اثری ندارد.هیچ دستگاه لیزری نمیتواند به طور کامل موهای بدن را برای همیشه از بین ببرد و هدف از درمان ، کاهش طولانی مدت تراکم موها ، کاهش سرعت رشد و کاهش ضخامت مو تا حدی که مورد رضایت فرد باشد خواهد بود.

 

لیزر الکساندرایت کندلا:

لیزر الکساندرایت کندلا واقعا شاهکار صنعت تولید دستگاههای لیزر رفع موهای زائد دنیا است. دستگاه لیزر الکساندرایت, دستگاه لیزری است که برای تولید طول موج ۷۵۵ نانو متر از سنگ جواهری بنام الکس استفاده می کند. جواهر الکس بعد از تحریک شدن توسط منبع انرژی قوی, از خود اشعه لیزر سبز رنگ به طول موج ۷۵۵ نانو متر تولید می کند. این طول موج بهترین و موثرترین طول موج برای رفع موهای زائد است ولی هر دستگاهی توانایی تولید دقیق این طول موج را ندارد. در نتیجه هر چه جواهر استفاده شده مرغوبتر باشد طول موج تولید شده دقیق تر و اثر دستگاه لیزر بیشتر و قیمت دستگاه گرانتر و این تفاوت اصلی بین انواع دستگاههای لیزر الکساندرایت موجود در دنیا است. کارخانه کندلا واقع در امریکا تنها شرکتی است که از مرغوبترین نوع جواهر الکس استفاده می کند ولی آزمایشاتی که توسط مرکز بهداشت و دارو امریکا(FDA) انجام شده است این کیفیت بالا تضمین و تایید شده است به همین دلیل است که دستگاه لیزر الکساندرایت کندلا جز موثرترین و بالاترین دستگاه لیزر رفع موهای زائد در دنیا قرار گرفته است .

چرا دستگاه لیزر الکساندرایت کندلا بدون درد واقعی است؟

هنگامی که شات انرژی تولید شده توسط دستگاه لیزر الکساندرایت کندلا به سمت پوست تابیده می شود در پوست و مو جذب می شود چون میزان تراکم رنگدانه های تیره در مو چندین برابر رنگدانه های موجود در پوست میزان دریافت انرژی و گرم شدن در موها بیشتر از پوست است و همین مورد باعث گرم شدن شدید فولیکول در ریشه مو می شود و در این نقطه از بین رفتن موها را شاهد هستیم. اما گرم شدن پوست هم بخاطر جذب انرژی توسط رنگدانه های موجود در لایه های پوست هم اتفاق می افتد و هرچه پوست تیره تر باشد میزان جذب انرژی و گرم شدن آن بیشتر خواهد شد. چون در همین لایه های پوست پایانه های رشته های عصبی وجود دارد باعث ایجاد درد می شود و هرچه میزان گرم شدن لایه های پوستی بیشتر باشد میزان درد ایجاد شده بیشتر است.
نکته مهم اینجاست: اگر میزان انرژی لازم به نقطه پوست کم باشد باعث سوختن کامل فولیکول مو نمی شود و اگر میزان انرژی هم خیلی بالا باشد در پوست هم جمع شده و احتمال سوختگی بالا می رود پس راه حل چیست استفاده از سیستم های سرما ساز یا colling جهت خنک پوست است.

 

۳ مدل سیستم سرماساز برای خنک کردن پوست هنگام لیزر وجود دارد:

مدل اول :حالت تماسی است مثل دستگاههایی که قبل از انجام لیزر انتدا روی بدن ژل مالیده می شود و نوک دستگاه خنک است و همزمان با حرکت و تماس روی پوست باعث سرد و خنک شدن پوست می شود.

مدل دوم: بصورت جریان هوای سرد است که در این حالت یک سیستم سرماساز چیزی شبیه کولر گازی قدرتمند باعث تولید هوای سرد می شود که به صورت مداوم توسط یک لوله در کنار هندپیس به سطح پوست برخورد می کند (air colling)

مدل سوم: سیستم فوق پیشرفته و انحصاری DCD است که در دنیا فقط و فقط مخصوص دستگاه لیزر الکساندرایت کندلا است و به صورت یک سیستم پیشرفته ثبت و اختراع شده است. در این سیستم پاشیدن گاز سرد به صورت لحظه ای قبل از تابیدن نور لیزر به پوست است برای درک بهتر این سیستم یک مثال برایشان مطرح میکنم : زمانی که به نواحی مختلف پوست بدنتان اسپری ضد عرق می زنید در یک لحظه بسیار کوتاه, باعث ایجاد یک شوک سرمایی بسیار قوی و شدید می شود که پوست ناگهان کرخت و کاملا بی حس میشود ولی گذرا و کوتاه است, دقیقا در هنگام لیزر الکساندرایت کندلا همین اتفاق می افتد یعنی چند میلی ثانیه قبل از شات زدن نور لیزر با اسپری گاز خنک کننده باعث بی حسی کامل و موقت پوست می شود و هنگامی که نور لیزر به پوست برخورد کند چون پوست کاملا سرد و بی حس شده است افراد اصلا احساس درد یا سوزشی حس نمی کند. در واقع این سیستم تکنولوژی پیشرفته و انحصاری مخصوص لیزر کندلا است که باعث خوشنامی و رتبه نخست از بین دستگاههای لیزر دنیا شده است. نکته بسیار مهم این است که مرکز پوست و موی بیمارستان رازی که مرجعیت و مرکزیت اصلی لیزر موهای زائد در ایران است از دستگاه لیزر الکساندرایت کندلا بهره می گیرند و این مهم ترین دلیل انتخاب این دستگاه توسط این مراکز درمانی معتبر است.

تعداد جلسات درمان چقدر است :

تعداد جلسات درمان به فاکتورهای متعددی بستگی داردکه در مشاوره با پزشک تا حدودی مشخص میشود مثلا لیزر موهای صورت بیشتر از ناحیه زیر بغل طول میکشد و در کل به طور متوسط ۸ تا ۱۰جلسه درمان لازم است ولی ممکن است کمتر یا بیشتر طول بکشد و در صورت وجود زمینه اختلالات هورمونی درمان به درازا میکشد.

 

مکانیسم اثر لیزر در رفع موهای زائد در پوست های مختلف

برداشت موهای زائد به وسیله لیزر بر پایه جذب انتخابی نور نهاده شده است که در آن اشعه لیزر بدون آن که به سطح پوست آسیبی وارد کند وارد پوست شده و جذب فولیکول های مو می گردد، در این حالت آسیب های بافتی در فولیکول مو در حداکثر میزان خود و دریافت محیطی در حداقل است.رنگدانه ملانین در لایه اپیدرم پوست حتی در پوست های تیره بسیار کم و در مقابل به میزان بسیار زیاد در مو تجمع یافته است بنابراین ملانین بهترین و مهمترین ماده بیولوژیکی هدف برای بکارگیری جذب انتخابی لیزر به منظور رفع موهای زائد است (به همین دلیل است که هیچ دستگاه لیزری روی موهای سفید اثر ندارد). هر چه موها تیره تر و کلفت تر باشد تاثیر لیزر بیشتر است لذا اکثر لیزرها روی موهای بور و کم رنگ تاثیر کمتری دارند.


در لیزر از یک نور با یک طول موج مشخص که توسط ملانین جذب می شود استفاده شده، نوردر محل هدف به انرژی گرمایی تبدیل شده و فولیکول و پیاز مو را از بین می برد به این ترتیب هم زمان صدها فولیکول مو تخریب می شوند و امکان رشد مجدد موهای زائد در آن ناحیه خاص از بین می رود یا خیلی کم می گردد این درمان در چند مرحله و طی چند ماه انجام می شود
میزان از بین رفتن و تاثیر دراز مدت لیزر بستگی به نوع و طول موج دستگاهی دارد که برای این کار استفاده می شود، با لیزرهای پیشرفته و اختصاصی برای موهای زائد مثل الکساندرایت شانس موفقیت ۷۰ تا ۸۰ درصد می باشد.

 

دستگاه Alex 2017 :

از خصوصیات منحصر به فرد این دستگاه قابل تنظیم بودن طول موج و میزان انرژی است. طول موج ۷۵۵ نانومتر بهترین طول موج در درمان موهای زائد است پالس دیوریشن متغیر و هندپیس های با اندازه های مختلف درمان را برای موهایی کلفت و نازک درتمامی تایپ های پوستی از تیره تا روشن امکان پذیر می سازد.

آیا لیزر موهای زائد عوارض جانبی دارد یا خیر؟

در شاخه های مختلف پزشکی از لیزر استفاده می شود یقیناً می توان گفت که لیزر تراپی در درمان بیماری های پوست پیشرفت بسیار خوبی داشته است. و محققان ثابت کرده اند که استفاده از لیزر برای ازبین بردن موهای زائد نسبتاً بی خطر می باشد. پالس های لیزر انرژی ثابتی دارند برای همین شانس ایجاد اسکار یا وجود ندارد یا احتمال وجود داشتن آن بسیار کم می باشد.
در لیزر موهای زائد تغییرات رنگدانه ای در افرادی که تحت درمان با لیزر هستند به خصوص افرادی که پوست تیره تری دارند بیشتر مشاهده می شود.
در بعضی موارد خاص بر روی پوست افراد دلمه بسته می شود که این مورد توسط یک نرم کننده ملایم درمان می شود گاهی نیز فرد باید آنتی بیوتیک مصرف کند. بعد از عمل لیزر موهای زائد پوست قرمز و گاهی متورم می شود که این امر عادی می باشد . و پس از ۲-۳ ساعت رفع می شود و نیاز به درمان خاصی نیز ندارد دراین صورت می توان از مرطوب کننده ها استفاده کرد.

 

بعد از لیزر موهای زائد چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

بعد از ورزش و تعریق شدید احتمال ایجاد فولیکولیت در محل درمان وجود دارد. که این خطر با شنا کردن و استفاده از گرم کننده در محل درمان افزایش نیز می یابد. درصورتی که شدت لیزر موهای زائد مناسب باشد تغییرات گذاری رنگدانه های پوست از جمله هیپوپیگمانتاسیون بروز نمی کند. این عارضه در بیمارانی که رنگ پوست شان تیره تر است یا اخیراً برنزه کرده اند شایع تر می باشد. تغییرات رنگدانه ای دائم به درهمه بیماران به جز آن هایی که پوست تیره دارند دیده می شود. اسکار در محل درمان ایجاد نمی شود مگر این که فرد عفونت باکتریال بعد از درمان داشته باشد. کک ومک ها درحین درمان ازبین می روند خالکوبی ها نیز کم رنگ می شوند. سفید شدن موها به صورت دائمی در مراحل لیزر موهای زائد موهای زائد با IPL گزارش شده است.

 

نکات مهم :

بهتر است حداقل تا دو روز افراد به استخر به خصوص استخرهای عمومی که کلر زیاد دارند پرهیز کنند.همچنین نباید تا یک هفته در معرض نور آفتاب به طور مستقیم باشند.
وجود اختلالات هورمونی و علائمی مانند نامنظمی در سیکل قاعدگی ،ریزش موی سر، جوش های مکرر ، همچنین مصرف بعضی از داروها که منجر به رویش موهای زائد شوند مانند کورتون ها و هورمون ها و مینوکسیدیل ها میتواند در روند درمان تاثیر داشته باشد و بهتر است بررسی شود.

 

آیا افرادی که پوست سبزه دارند میتوانند از لیزر موهای زائد استفاده کنند؟

افرادی که پوست سبزه دارند هم میتوانند از لیزر موهای زائد استفاده کنند چرا که تنظیمات دستگاه متفاوت و متناسب با تنوع رنگ پوست قابل تنظیم است.بهترین دستگاه برای این تیپ های پوستی دستگاه لیزر دایود آمریکایی روکسانا است که در کلینیک حکیمان موجود می باشدد.

 

خانم های باردار و شیرده چطور میتوانند از لیزر استفاده کنند؟

به خانم های باردار توصیه میشود از دستگاه لیزر استفاده نکنند ولی خانم هایی که در حال شیردهی هستند منع مصرفی ندارد.

 

سریعترین دستگاه لیزر

این دستگاه سریعترین دستگاه لیزر بوده (در هر ثانیه ۵ شات) و بهترین تاثیر و کم ترین عارضه را دارد، در نژاد ایرانی استفاده از این دستگاه بسیار مناسب است.

 

آیا محدودیت سنی استفاده از دستگاه لیزر وجود دارد؟

برای افراد بالای ۱۵ سال منعی وجود ندارد اما زیر ۱۵ سال بهتر است انجام نشود.