سلولیت (cellulitis)

تجمع بافت چربی در ناحیه‌ای از بدن را چاقی موضعی یا به عبارت دیگر سلولیت می‌نامند. سلولیت اصطلاحی است که برای مشخص کردن توده‌هایی از چربی که معمولاً در باسن، ران و قسمت تحتانی بدن زنان می‌باشد، به کار برده می‌شود. چربی ” سلولیت ” از نظر فیزیولوژیک مشابه چربی طبیعی بدن است. این تجمع چربی معمولاً به صورت فرورفتگی‌هایی روی پوست نواحی خاصی از بدن مانند بین زانو و استخوان مفصل ران و بین ران و کفل ظاهر می‌شود.
سلولیت (Cellulitis) را باید از واژه سلولیت (Cellulite) به معنی تجمع بد شکل چربیهایی در زیر پوست به خصوص در خانمها که در سوخت و ساز آن‌ها اختلال به وجود آمده‌است افتراق داد.
این پدیده بدین صورت است که سلول‌های چربی در کیسه‌هایی، که در بین رشته‌های لایه‌های مختلف بافت پیوندی پوست نگه داشته می‌شوند، جمع می‌شوند. این رشته‌ها قابل گسترش نیستند، بنابراین به ویژه هنگامی که وزن افزایش می‌یابد یا پوست فشرده می‌شود، گلبول‌های چربی از شکل طبیعی خود خارج شده و به داخل فشرده می‌شوند و توده‌های پرتقالی شکلی از چربی را تولید می‌کنند.
پدیده سلولیت در زنان رایج تر است و به نظر می‌آید که هورمون زنانهٔ استروژن باعث می‌شود بیشتر چربی موجود در بدن زنان در اندام تحتانی (ران‌ها و باسن: جایی که ” سلولیت ” بیشترین بروز خود را دارد)، جمع شوند. اگر چه تئوری‌هایی مطرح می‌باشد که تأکید دارند عواملی از قبیل قابلیت ارتجاعی ضعیف پوست و ورزش نکردن در ایجاد سلولیت تأثیرداشته باشند ولی این موضوع به اثبات نرسیده‌است.
سلولیت گر چه یک عارضهٔ بالینی جدی محسوب نمی‌شود اما می‌تواند ظاهر نامطلوبی را ایجاد کند. همین ظاهر نامطلوب زمینه ارائه درمان‌های متفاوت را فراهم می‌کند. اگر چه درمان‌های زیادی مانند ماساژ یا کرم‌های بر طرف‌کنندهٔ سلولیت، برای رفع سلولیت ارائه شده‌اند اما متأسفانه بسیاری از این درمان‌ها به اندازه‌ای که ادعا می‌کنند مؤثر نیستند.

علل بروز سلولیت :

تجمع چربی در سلول های چربی
کاهش و توقف تخلیه لنفی و جریان خون مویرگی
افزایش مواد زائد و سمی حاصل از متابولیسم
کاهش متابولیسم و تبادلات حیاتی
افزایش ورم بافتی
فیبروزه شدن بافت همبند
روش درمان سلولیت
جریان خون مویرگی در موضع افزایش داده شود
آب و مواد سمی به وسیله درناژ لنفی از موضع خارج گردد.
متابولیسم از طریق اکسیژن رسانی افزایش یابد.
سایز سلولهای چربی کوچک شود.
با تحریک فیبرها، خاصیت الاستیسیتی بافت همبند باز گردانده شود.

روشهای در مان سلولیت :

۱ )رادیوفرکانسی یا آر اف (RF)
۲ )مزوتراپی
۳ )اندرمولوژی

درمان سلولیت توسط رادیوفرکانسی یا آر اف (RF)
سیستم های RF می توانند با تولید کلاژن و افزایش TONE UP ،افزایش گردش خون موضعی در ناژلنفی و لیپولیز چربیها به طور موثری سلولیت را درمان نمایند.
اغلب سیستم هایی که تا کنون برای درمان های صورت و بدن و سلولیت ارائه شده اند ،مانند : رولروکیوم،فتوتراپی،با اعمال حرکات مکانیکی،نور و حرارت از سطح بدن عمل می کنند. در حالی که سیستم های RF با عبور دادن امواج رادیویی از خود بافت ها و ایجاد حرارت در درون و عمق آنها عمل می نمایند. این امر توانمندی آنها را در درمان های فوق به طور قابل ملاحظه ای افزایش داده و موجب می گردد سیستم های RF در رفع مشکل سلولیت توانمند تر از برخی تکنولوژی های مشابه عمل کنند و درمانگران درمان های مورد نظر خود را با اطمینان به نتایج قطعی آن ، اجرا و در جلسات درمانی کمتر نتیجه بیشتری بگیرند.
RFبا کاهش چربیهای انباشته شده در نواحی مختلف بدن در رفع سلولیت بسیار موثر است.
تعداد جلسات درمانی توسط پزشک تعیین شده و از هر شخصی به شخص دیگر متفاوت است.
حد اکثر میزان استفاده شخص از RF در هر جلسه ۱ ساعت و ۲ بار در هفته می باشد.
حد اقل تعداد جلسات درمانی سلولیت ۱۰ جلسه می باشد.

سلولیت و درمان آن با مزوتراپی و درمان چاقی موضعی
مزوتراپی فرمول مخصوصی برای کاهش چربی در سلولیت است همچنین جهت بهبود گردش خون و بافت پیوندی تخریب‌شده و درعین‌حال، صاف و هموار ساختن پوست به کار می‌برد. مزوتراپی می‌تواند سلولیت را در هر قسمتی از بدن درمان کند. با استفاده از مزوتراپی پوست بعد از درمان به‌صورت قابل‌توجهی هموارشده و به‌ندرت سلولیت برگشت‌پذیر می‌گردد البته باید توجه داشت برای درمان کامل سلولیت فرد باید همه مراحل درمانی را انجام دهد که ممکن است به بیش از ۱۰ جلسه درمان نیز نیاز باشد.
پزشکان به‌خوبی می‌دانند که لیپوساکشن تأثیری در درمان سلولیت ندارد. حتی در برخی موارد ممکن است استفاده از لیپوساکشن وضع ظاهری سلولیت را بدتر کرده و منجر به واضح‌تر شدن آن شود. مزوتراپی سلولیت را مستقیماً درمان می‌کند، پوست را شفاف‌تر می‌کند و چربی را در مناطق تحت درمان کاهش می‌دهد. همچنین باعث شسته شدن چربی از بدن به‌جای ظهور آن در مکانی دیگر می‌شود که اغلب در لیپوساکشن رخ می‌دهد. نکته قابل‌توجه در رابطه با درمان چاقی با مزوتراپی کم عارضه بودن آن است. برای انجام مزوتراپی بیمار نیازی به بی‌هوشی و بستری شدن در بیمارستان ندارد و سایر عوارض عمل‌های جراحی نظیر آمبولی یا خطرات عفونتی برای مزوتراپی کمتر وجود دارد. نتایج حاصله معمولاً در صورت رعایت ترکیبی از تمرینات ورزشی و رژیم غذائی مناسب، ماندگار است

اندرمولوژی چیست؟
اندرمولوژی Endermologie یکی از روش های درمان سلولیت می باشد .این تکنیک با استفاده از دستگاه اندرمولوژی انجام می شود .در واقع اندرمولوژی با تحریک سلول ها از طریق سطح پوست و ماساژ سطح مورد نظر بهترین راه درمان چاقی های موضعی شناخته شده است.این روش درمانی مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا بوده و روشی کاملا غیر تهاجمی به شمار می آید.

مکانیسم عمل اندرمولوژی به چه صورت می باشد؟ر
این تکنیک با تحریک پوستی ناحیه مورد نظر و هموار کردن آن با استفاده از ماساژ مکشی موجب افزایش جریان خون در سلول های زیر پوستی می شود .این روش با بهبود متابولیسم بدن و پاکسازی و سم زدایی بدن فرایند حذف چربی را تحریک کرده و با کشیدن دیواره های بافت همبند و تحریک سلول های بافت فیبری موجب افزایش میزان ساخت پروتئین های کلاژن و الاستین می شود. در نتیجه می توان اذعان داشت این شیوه ایده آل ترین مکانیسم جهت خوش فرم کردن شکل ظاهری پوست و حذف سلولیت می باشد.

نتایج درمانی اندرمولوژی در چه زمانی قابل مشاهده می باشد؟
برای مشاهده آثار درمانی ناشی از این روش باید بین ۸ تا ۱۰ جلسه درمانی صبر نمود.جلسات درمانی باید سه بار در هفته و یک روز درمیان انجام شود .برای حصول نتیجه در مدت زمان کوتاهتر از برنامه غذایی خاص و منظمی پیروی کرده و پیاده روی را فراموش نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.