تزریق PRP

این روزها تبلیغات اغراق آمیز راجع به مزوتراپی و از آن مهمتر استفاده  پلاسمای حاوی پلاکت تغلیظ شدهplatelet  Rich Plasma بوده که از رسانه های دیداری و شنیداری بی وقفه منتشر می شوند، این تبلیغات نگرانی ایجاد مشکل دوباره در مورد یک روش مفید و موثر زیبایی را به وجود می آورند، زیرا چنان تاثیرات مبالغه آمیز (چه از نظر ماهیت ، یا شدت یا طول اثر ) به PRP نسبت داده می شود که مطمئنا توقعی که در بیماران به وجود می آید ، اصلا با واقعیت این روش منطبق نیست و ظرف همین مدت کوتاه به تدریج بیماران ناراضی و رویگردان از این روش را می توان دید. بر خلاف تصور، کاربرد PRP به هیچ وجه تازه نیست و سالهاست که به اشکال مختلف به کار می روند ، کما اینکه استفاده از پلاسمای خون خود بیمار برای درمان زخم بستر برای چند دهه است که استفاده می شودیا از PRP سالهاست که در جراحی فک و صورت برای ترمیم نقایص بافت فکی یا به همراه چربی برای ترمیم نقایص بافت نرم بکار می روند.
بنابراین تجربه ی نسبتا قابل توجهی در مورد اثرات این روش و طول مدت ماندگاری آن وجود دارد که ادعاهای اغراق آمیزی را که این روزها در مورد این روش وجود دارد ، بی رنگ می کند. چنانچه ذکر شد استفاده از PRP از اوائل دهه نود در رشته های مختلف پزشکی مثل جراحی فک و صورت ، جراحی زیبایی، جراحی قلب، ارتوپدی، گوش- حلق و بینی ، سوختگی ها و درمان زخم های مزمن به کار رفت . اما استفاده از PRP برای زیبایی و جوانسازی کاربرد نوینی استPRP. به پلاسمای حاوی پلاکت تغلیظ شده گفته می شود ، یعنی در این روش پس از گرفتن مقداری خون از بیمار به کمک روشهای مختلف ، پلاکت آن را به ۵-۳ برابر مقدار اولیه می رسانیم. باید بدانیم که پلاکتها حاوی موادی هستند که عامل اصلی در فرایند ترمیم و بازسازی بافتها هستند و به آنها فاکتور رشد گفته می شود و این مواد داخل کیسه هایی در درون پلاکتها ذخیره می شوند که به آنها گرانولهای آلفا گفته می شود و هنگامی که این مواد آزار می شوند سبب رشد و تکثیر و تمایز سلولهای مختلف پوستی ، بافتی و چربی می شوند. نتیجه ی این امر افزایش کلاژن ، الاستین، ماده ی بین سلولی ، عروق و در نهایت ضخیم شدن ، با طراوت شدن و ترمیم شدن بافت پوستی می باشد.
باید توجه داشت که چنین به نظر می رسد که جوانسازی ناشی از تزریق پلاکت حدود یکسال دوام دارد و اهمیت آن در چند نکته است:

۱- نکته اول آنکه چون این ماده از خود بیمار گرفته می شود ، بنابراین امکان انتقال بیماری یا عوارض ناشی از ورود جسم خارجی در بدن وجود ندارد . بنابراین آلرژی وجود نخواهد داشت.
۲- نکته دوم آنکه اثرات آن حدود یکسال باقی می ماند که در نوع خود بسیار قابل توجه است.
۳- نکته سوم آنکه به هیچ وجه خطراتی از قبیل ایجاد تومور در آن وجود ندارد.

 

PRP چه کاربردهایی در زیبایی دارد ؟

 ۱  ) در ترکیب با تزریق چربی : مطالعات متعددی نشان داده اند که همراهی تزریق چربی با پلاکت درصد ماندگاری و نتیجه تزریق چربی را بهبود می بخشد.
۲  )جوانسازی پوست: هم برای پیشگیری از پیری و هم برای بهبود و جوانسازی پوست به کار می رود
۳ ) اسکار آکنه: مشخص شده است که کاربرد PRP باعث کاهش اسکار آکنه می شود که البته استفاده همزمان از سایر روش ها مثل لیزر و فیلرها هم توصیه می شود.
۴ ) جوانسازی اطراف چشم ها و پلکها: یکی از بهترین کاربردهای PRP است و سبب کاهش چین و چروک و کاهش سیاهی و کبودی در چشم می شود. خوشبختانه این اثرات طولانی مدت است.
۵ ) بهبود ریزش مو:گزارشات موردی در مورد بهبود ریزش مو و طاسی در مقالات مختلف وجود دارد .

چه چیزهایی را از PRP نباید انتظار داشت؟
۱  )ماندگاری بسیار طولانی اثر:در مطالعات متعددی که در طول سالها انجام شده ، طول مدت اثر PRP پس از رسیدن به نتیجه حاصل حدود یکسال است، آن هم به شرطی که عامل ایجاد کننده ضایعه مجددا تکرار نشود، مثلا در ریزش موی سر ناشی از افزایش هورمون مردانه در خانم ها (اصطلاحا طاسی آندروژنیک در صورتیکه علت ریزش مو که همان اضلال هورمونی است ،درمان نشود ظرف مدت کوتاهی ریزش مو، برگشت پیدا می کندیا در صورتیکه بیمار سیگاری است،و سیگار خود را ترک نکند، در چین و چروکهای صورت انتظار برگشت سریعترمی رود
۲  )اثر فوری:باید توجه داشت که مکانیسم اثر PRP وادار ساختن بدن به بافت سازی است و این روند نیاز به زمان داردو لذا هیچگاه سرعت اثر PRP به اندازه ی فیلرها(پرکننده ها یا ژل ها )نیست و بطور متوسط پس از چند هفته شروع می شود.
۳ )حجم دهی قابل توجه:به هیچ وجه نباید PRP را رقیب فیلرها (پر کننده ها یا ژل ها) دانست، زیرا فیلرها به سرعت و به طور موثر سبب پر کردن یا بزرگ کردن بافتی می شوند که در آن تزریق میگردند، در صورتیکه اثر حجم دهی PRP خفیف است.
۴ )باعث بهبود افتادگی قابل توجه پوست صورت نمی شود.
۵)باعث بهبود ضایعات عروقی روی پوست نمی شوند.
۶ ) ممکن است به بیش از یکبار درمان احتیاج داشته باشید;در افراد جوانتر که برای پیشگیری از PRP استفاده می کنند، سالی یکبار استفاده توصیه می شود،اما در افراد مسن تر که جهت جوانسازی مراجعه می کنند، هر ۵/۱-۱ ماه درمان تا زمان رسیدن به نتیجه توصیه می شود.

چنانکه از آمار مطالعات تحقیقاتی بر می آید، PRP  یک روش نوین و موثر است، اما نباید آنرا به عنوان یک روش بدون شکست و به گونه ای اغراق آمیز تصور کرد . چنانکه در مورد چین های عمیق صورت به وسیله استفاده از فیلرها (ژل ها) می توان بطور مطمئن و موثر پاسخ گرفت و  ولی PRP جایگزین آن نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.