تزریق ژل (فیلر) :

 فیلرها(پرکننده ها) ی پوستی (dermal fillers ) شامل ژل های تزریقی می باشند. این ها موادی هستند که در داخل پوست تزریق شده و موجب افزایش حجم و بنابراین صاف کردن چین و چروکها،برجسته کردن لبها، و کاهش عمق فرورفتگیهای صورت می شوند.در بعضی موارد اثر آنها شبیه لیفت صورت است ولی بدون جراحی و با هزینه کمتر.البته این درمانها دائمی نیستند و نیازمند تکرار می باشند. بعضی فیلرها همراه با درمانهای جوانسازی دیگر صورت مثل تزریق بوتاکس استفاده می شوند.

مکانسیم اثر ژل در جوانسازی :

پس از تزریق ژل پر شدنن چین و چروک ها و گودی های موجود در پوست از همان ابتدا یک جوانسازی فیزیکی اتفاق می افتد.سپس با تحریک محل تزریق شده عمل کلاژن سازی توسط پوست آغاز میشود و این موضوع متناسب با وضعیت سطح پروتئینی  افراد متفاوت است. همچنین به واسطه جذب آب توسط ژل و افزایش رطوبت پوستی شادابی و طراوت پوست بالا می رود و باعث میشود که گردش خون پوستی بهتر شده و علایم شادابی نمایان تر بشود.

انواع ژل های تزریقی :

سه مدل ژل تزریقی داریم :

۱.دایمی : که به آنها سیلیکون یا پاژ گفته میشود و پس از تزریق جذب نمیشود اغلب مشکلات فراونی را در محل تزریق ایجاد میکند و به واسطه عوارض متعدد و مشکلات ایجاد شده دیگر از اینگونه ژل ها استفاده نمیشود.

  1. ژل های نیمه موقت : که بیشتر از نوع کلسیم هیدروکسی آپاتید است که ماندگاری بین ۲-۳ سال است.ولی باید هنگام تزریق با احتیاط و دقت بیشتری در عمق بیشتری تزریق شود.
  2. ۳. ژل های موقت : از جنس هیالورونیک اسید است .این ماده به صورت طبیعی در لایه های پوست وجود دارد و به مرور زمان ازمقدار آنها کاسته میشود. با تزریق ژل ها در نواحی مختلف پوست افزایش حجم ناحیه مورد نظر را داریم . البته این نوع ژل ها بواسطه جذب آب به مرور افزایش حجم بیشتری دارند؛به قول معروف جا افتاده میشود.این ژل ها هنگام تزریق به واسطه ورود جسم خارجی در ناحیه پوست نوعی التهاب و خونریزی های خفیف را ایجاد میکند و طی چند روز اول بیشتر شاهد التهاب هستیم.به مرور زمان التهاب کم میشود و خونریزی های انجام شده آرام آرام جذب میشود , پس در چند روز اول احساس میکنیم که حتی منطقه تزریق شده کوچکتر شده است و به حالت اولیه برگشته است اما ازهفته دوم تزریق با افزایش جذب آب توسط ژل افزایش حجم را هم شاهد هستیم.به طور تا ۳-۴ هفته بعد از تزریق در بهترین وضعیت موجود قرار می گیرد به همین دلیل توصیه داریم که پس از تزریق ژل ؛ مصرف اب ؛ مایعات و میوه و سبزیجات بیشتری داشته باشید ؛ به علاوه ی استفاده از کرم های مرطوب کننده که بتوانیم آبرسانی خوبی در ناحیه مورد نظر ایجاد کرده باشیم .

محل های  تزریق ژل :

  • خط خنده
  • خط اخم
  • چروک های ناحیه اطراف لب ها و گونه
  • اطراف لب ها

 

عوارض تزریق ژل :

ژل های  نوع دایمی به خاطر خطر جابجایی و التهاب های ایجاد شده برای بدن مفید نیستند .

ژل های موقت ونیمه موقت در صورت استاندارد بودن و دارای تاییدیه از نظر وزارت بهداشت برای بدن عارضه ای ندارند.بعضی از عوارض هنگام موقت مثل  کبودی و تورم محل تزریق که گذرا هستند.

سوالات شایع در مورد ژل های تزریقی:

 

اگر پس از تزریق ژل پشیمان شوم چه کنیم؟

در صورتیکه ژل تزریق شده، هیالورونیک اسید باشد با تزریق آمپول هیالورونیداز ( آنزیم حل کننده ژل حاوی هیالورونیک اسید  ) در محل از بین می رودو برای تصحیح عوارض فیلرهای هیالورونیک اسید مثل برجستگی های ناشی از ژل استفاده می شود.همجنین در موارد تزریق حجم زیاد در ژل های اسید هیالورونیک می توان از دستگاه RF  ( توسط امواج و گرمای دستگاه ) جهت کم کردن و هموار کردن ژل استفاده کرد.

 آیا تزریق ژل دردناک هست ؟

خیر ؛ ابتدا در محل مورد نظر بی حسی موضعی استفاده می شود و باعث میشود کلا ناحیه تزریق بی حس شده و بیمار درد اندکی دارد در موارد تزریق لب امکان بی حسی با آمپول به طور کامل وجود دارد.

 

آیا می توان قسمتی از ژل های مصرف شده را نگهداری و بعد از مدتی استفاده کرد؟
دربیشتر موارد، بروشورهای ژل های تزریقی توصیه می کنند این عمل انجام نشود. نگرانی اصلی، احتمال آلودگی باکتریایی و افزایش خطر عفونت است. اخیرا” یک مطالعه گذشته نگرعوارض عفونی استفاده از فیلرهای هیالورونیک اسید (ژویدرم و رستیلن) را که بمدت ۶ ماه در دمای ۴ درجه سلسیوس نگهداری شده بودند بررسی کرد و عفونت مرتبط پیدا نکرد.

هزینه تزریق ژل چقدر است؟
براساس کتاب Dermal filler procedures چاپ سال ۲۰۱۲، هزینه تزریق یک سرنگ ژل هیالورونیک اسید ۰.۸ سی سی جوویدرم بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ دلار و هزینه تزریق یک سرنگ ۱.۵ سی سی کلسیم هیدروکسیل آپاتیت (رادیس)، بین ۶۵۰ تا ۱۲۰۰ دلار می باشد .

 

آیا تزریق ژل سرطان زا هست ؟

خیر هنوز هیچ دلیلی بر وجود سرطان زا بودن ژل ها ارائه نشده است .ژل های از جنس اسید هیالورونیک موادی مشابه بدن انسان دارند و احتمال واکنش در اینها نادر هست.

موارد منع مصرف ژل های تزریقی :
_ حاملگی یا شیر دهی
_ عفونت در ناحیه درمان (مثل تب خال یا آکنه)
_ استعداد بیمار برای تشکیل گوشت اضافه (کلوئید یا اسکار هیپرتروفیک)
_ اختلالات خونریزی دهنده (مثل کمبود پلاکت های خونی یا استفاده از داروهای ضد انعقاد)
_ مصرف داروی اکوتان در ۶ماه گذشته
_ آتروفی پوست (نازکی پوست ناشی از مصرف طولانی مدت کورتون یا بیماری ژنتیک مثل سندروم اهلرز-دانلوس)
_ اختلال در ترمیم (مثل ضعف ایمنی)
_ بیماریهای پوستی در ناحیه درمان (مثل ویتلیگو، پسوریازیس، اگزما)
_ بیماری کنترل نشده سیستمیک
_ واکنش حساسیتی (آنافیلاکتیک) قبلی
_ آلرژی های شدید متعدد
_ حساسیت به مواد تشکیل دهنده ژل
_ اختلات روانی یا انتظارات نا معقول بیمار

 

دستورات قبل و بعد از تزریق ژل:

قبل از درمان:
به مدت دو هفته ازمصرف  این داروها اجتناب کنید:
آسپیرین(هر محصولی  رقیق کننده خون )، ویتامینE ، مکمل های حاوی و ginkgo ، سیر، و جنسینگ.
به مدت دو روز از مصرف ایوبروفن (ادویل) و الکل خودداری کنید.

بعد از درمان:
_قرمزی و تورم در ناحیه درمان شایع است و در طی چند روز از بین می رود.
_نواحی درمان را ماساژ ندهید.
_از گرم کردن محل درمان تا از بین رفتن کامل تورم یا کبودی خوداری کنید. دوش گرفتن یا شستشوی معمولی اشکالی ندارد.
_از فعالیتهایی که باعث سرخ شدن صورت می شوند مثل مصرف الکل، ورز.ش یا برنزه کردن در روز درمان خود داری کنید.
_برای کاهش تورم یا کبودی تا چند روز هر چند ساعت به مدت ۱۵ دقیقه از کمپرس سرد استفاده کنید.اگر کبودی ایجادشود معمولا” در عرض ۷-۱۰ روز از بین می رود.
_در صورت نیاز می توانید ۲-۴ هفته بعد از درمان برای روتوش مراجعه نمایید

بهتر است طی ۲-۳ هفته بعد تزریق مصرف مداوم مایعات ؛ سبزیجات ، میوه های آبدار جهت افزایش بیشتر حجم ژل  داشته باشید.

 

شکل جعبه انواع ژلها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.