بوتاکس و کاربردهای بوتاکس

بوتاکس چیست ؟

بوتاکس نوعی سم است که باعث فلج موقت و برگشت پذیر عضلات می شود. بوتاکس شکل تغییر یافته سم باکتری کلستریدیوم بوتولینوم است. این باکتری به طور معمول، باعث مسمومیت غذایی میشود، اما با تغییر ساختمان این سم، دارویی به نام بوتاکس به دست آمده است که فواید دارویی متعدد و روزافزونی دارد. این ماده در هر محلی  تزریق بشود باعث فلج و شل شدن موقت و برگشت پذیر عضلات آن ناحیه می شود. این یعنی چه ؟ ! یعنی اینکه پس از ۴-۱۰ روز از زمان تزریق ؛ آن عضلات توانایی انقباض خود را از دست می دهند و متناسب با غلظت ماده  ، تزریق شده و رعایت موترد جانبی به مدت چند ماه این اثر در عضله مورد نظر باقی می ماند.به مرور زمان اثر بوتاکس در عضله از بین رفته و آرام آرام قدرت انقباض عضلات بر می گردد.به این دلیل گفته می شود بوتاکس باعث ایجاد نوعی فلج موقت و برگشت پذیر در عضلات می شود.

 بوتاکس در واقع اسم تجاری این دارو است که توسط شرکت آلرگان آمریکا ساخته میشود . در سایر کشورها این دارو به اسامی دیگری تولید می شود که معتبرترین آنها که در ایران موجود است،دیسپورت نام دارد که ساخته شرکت ایپسن انگلیس و مورد تایید FDA است.البته در حال حاضر انواع بوتاکس ها ی دیگر به نام های نورونوکس ساخت کره و مصپورت ساخت ایران و  زئومین ساخت آلمان و سایر برندهای چینی نیز  در بازار ایران وجود دارد.

 

کاربرد بوتاکس در پوست و زیبایی چیست؟

به طور کلی کاربردهای بوتاکس را میتوان به ۲دسته زیبایی و درمانی تقسیم کرد.

کاربردهای درمانی :

رفع تعریق زیر بغل  ,  کف دست و پاها ؛ درمان اختلالات عضلات چشمی مثل لوچی و تنبلی چشم , تیک های عصبی ؛پلک زدن های غیر قابل کنترل ؛ درمان سردرد های  مزمن و میگرن ؛ تورتیکولی و …

بوتاکس زیر بغل چیست؟
بطور طبیعی میزان متعادل تعریق به کاهش درجه حرارت بدن کمک می نماید ولی در بعضی افراد غدد عرق دارای فعالیت بیشتری می باشند و این موجب ایجاد بوی نامطبوع و ظاهری نامناسب بویژه در فصول گرم سال می شود. تفاوت این وضعیت با پر کاری تیروئید در این است که در پرکاری تیروئید تمام بدن دارای درجاتی از افزایش تعریق می باشد ولی در این افراد نقاط خاصی از بدن مثل کف دست و پا و یا زیر بغل دچار تعریق شدید می شود که ناشی از هیجانات روحی و استرس می باشد و به این حالت هایپرهیدروز گفته می شود. تفاوت دیگر در نوع تعریق است که در این وضعیت تعریق بصورت سرد حس می شود و در پرکاری تیروئید بصورت گرم احساس می شود.

کاربردهای زیبایی :

رفع چین و چرو کهای حرکتی ،متوقف کردن پیشرفت چروک های ثابت مثلا در پیشانی، دور چشم، خط اخم، چینهای دورلب و چین های چانه و گردن ؛ بالا بردن ابروها؛ کاهش نمایش  شدن لثه ها  هنگام خندیدن ؛بالا بردن نوک بینی , بهبود افتادگی قسمت تحتانی صورت در کنار تزریق فیلر ها و چربی بهبود چین های چانه

برای آشنایی با میزان جواب دهی بوتاکس باید با انواع چین و چروک های پوستی  آشنا شوید. در پوست ۲ نوع  چروک داریم :

  • دینامیک : یعنی با انقباض عشلات زیر پوست چروک ایجاد می شود و با رفع انقباض عضلات چروک از بین می رود.
  • استاتیک : در این حالت چروک های موقت و دینامیک که قبلل روی پوست ایجد می شود آنقد ر عمیق شده که باعث نوعی شکستن و تا خوردگی پوست شده است و به طور ثابت و پایدار روی پوست مانده است .

جهت تشخیص و افتراق این ۲ گروه ، ۲ طرف محل خط چروک را با ۲ انگشت از هم بکشید ، اگر چروک کاملا صاف شد و هیچ اثری روی پوست گذاشته نشد این جزء چروک های نوع اول یا دینامیک است ولی اگر بعد از کشیده شدن پوست ، اثر خطی روی پیشانی قرار گرفت یعنی این چروک ها جزء چروک های استاتیک است و بوتاکس فقط روی چروک های دینامیک اثر دارد و روی چروک های استاتیک اثر کامل ندارد بلکه تا حدود  ۶۰-۷۰ % میزان چروک ها رو کمتر میکند و مانع از عمیق تر شدن چروکها میشود و جهت حذف کامل چروکهای استاتیک نیاز به تزریق فیلر  مخصوص می باشد .

کاربرد بوتاکس در چروک های صورت  :

سه ناحیه اصلی مورد استفاده در قسمت فوقانی صورت عبارتند از :

خط اخم  – خطوط افقی پیشانی – خطوط ریز دور چشم

از نظر قدرت عضلانی پیشانی به ترتیب عضلات ناحیه اخم از قدرت بیشتری برخوردارند و سپس عضلات پیشانی و در مرحله آخر عضلات دور چشم

به همین دلیل بعد تزریق عضله ای که قدرتش کمتر است سریعتر ریلاکس شده یعنی در روزهای اول تزریق  شاهد از بین رفتن چروک های دور چشم هستیم و سپس خطوط افقی و در آخر یعنی حدود ۱۰ _ ۱۵ روز خطوط عمیق ناحیه اخم از بین می رود. به همین خاطر گفته میشود که جهت ترمیم مجدد حدا قل یکماه بعد تزریق  مراجعه گردد.

طول مدت اثر بوتاکس چقدر است؟
این مدت در افراد مختلف متفاوت است و بین چند هفته تا ده ماه متغیر است که متوسط آن ۳ ماه است. البته باید تذکر داد که از زمان تزریق بوتاکس، تجزیه دارو شروع می شود وبنابراین به تدریج اثر آن کاهش پیدا میکند.به این ترتیب منظور از مدت اثر بوتاکس فاصله بین زمان تزریق تا زمان ختم اثردارو است نه کاهش اثر دارو؛ یعنی در انتهای یک ماه اثر دارواز زمان شروع آن کمتر بوده و پس از ۲ ماه کمتراز اثر یک ماه پس از تزریق است.

بوتاکس هر چند وقت یکبار باید تکرار شود؟
بسته به طول مدت اثر آن دارد؛ به این ترتیب که اگر در کسی اثر آن کوتاه تر باقی ماند، قاعدتا تزریقات در فواصل کوتا هتر و در مواردی که اثر دارو طولانیتر می ماند، فاصله تزریق ها طولانی تر می ماند باید توجه داشت که چون عضله فلج شده به تدریج لاغر ترمی شود بنابراین پس از مدتی به خصوص در عضلات ظریف پیشانی تاثیر دارو طولانی است.

تزریق بوتاکس در چه مواردی ممنوع است؟
اگر بیماری سابقه حساسیت مشخص به بوتاکس یا سابقه ی بیماری های عصبی عضلانی مثل میاستنی داشته باشد ،همچنین در خانم های باردار، در دوران شیردهی، در حضور عفونت فعال در محل تزریق مثل وجود جوش چرکی مصرف بوتاکس تو صیه نمی شود.

آیا تزریق بوتاکس دردناک است؟
به هیچ وجه و تنها دردی مختصر و گذرا حس می کنید.

آیا تزریق بوتاکس منجر به کبودی قابل توجه می شود؟
خیر. کبودی به دنبال تزریق بوتاکس ناشایع و معمولا بسیار خفیف است.
آیا در صورتی که مصرف بوتاکس قطع شود، عضلات صورت دچار افتادگی بیش از پیش نمی شوند؟
به هیچ وجه . این اعتقاد از این جهت شایع است که این فرد مدتی تحت تاثیر بوتاکس حرکت عمده ای در محل تزریق ندارد واحساس سنگینی و کشیدگی میکند و با تمام شدن اثر دارو، این احساس را از دست میدهد و میتواند دوباره ناحیه مورد نظر را چین دهد.عکس هایی که قبل از تزریق گرفته می شود به طور مشخص برای اثبات همین مسئله است.
تزریق بوتاکس را از چه سنی می توان شروع کرد؟
بسته به علت کاربرد بوتاکس دارد. سازمان دارویی آمریکا FDA کاربرد زیبایی بوتاکس را بین سنین ۱۸ تا ۶۵ سال مجاز شمرده است.بوتاکس در کودکان در درمان انقباضات عضلات نو احی مختلف از جمله کجی گردن به کار میرود که در این مورد تایید FDA راداراست.
آیا بوتاکس عوارض عمده ای دارد؟
باید توجه داشت که بوتاکس حتما عوارض هیچ دارویی از جمله بوتوکس صفر نیست،اما این دارو موردتایید سازمان دارویی آمریکا FDA می باشد. در عین حال تا کنون در کاربرد زیبایی بوتاکس در افراد بالغ عوارضی مثل انتشار سم به نواحی دور دست گزارش نشده است، به هر حال مطمئن ترین راه برای سلامت تزریق انجام آن نزد پزشک مجرب و مورد اطمینان است تا دارو و تکنیک استاندارد استفاده شود.

به طور معمول بوتاکس برای کدام نواحی به کار می رود؟
برای پاسخ به شکل مراجعه کنید.

تزریق بوتاکس چه مدت طول می کشد؟

با رعایت حوصله و احتیاط معمولا بیش از ۲ دقیقه وقت نمی گیرد  .
آیا بوتاکس هر نوع چین و چروکی را از بین می برد؟

مطمئنا خیر. اولا بوتاکس را به همه ی نواحی صورت نمی توان تزریق کرد، زیرا باعث فرم غیر طبیعی صورت می.

شود، ثانیا گاهی برای درمان چین ها  بویژه چروک های استاتیک  علاوه بربوتاکس باید از فیلرها (ژل ها) استفاده کرد.

توصیه های قبل و بعد از تزریق بوتاکس :

قبل از تزریق بوتاکس حتما تمام موارد خاص از نظر بیماریهای زمینه ای و مسایل کاری که مهم هستند را به پزشک اطلاع بدهید. بویژه بیماریهای مثل میاستنی گراو   که تزریق بوتاکس در این افراد ممنون می باشد .

بعد از تزریق حتما ۴ ساعت اول روی نواحی یخ گذاشته می شود.

تا ۲۴ ساعت بعد تزریق بوتاکس سر به سمت جلو خم نشود.

شب موقع خوابیدن  سعی شود به صورت صاف خوابید ه و روی صورت نخوابد.

از دوش گرفتن و حمام تا ۲۴ ساعت خودداری شود.

از استخر و جک حوضی و آب گرم به دلیل کاهش اثر بوتاکس خودداری شود.

تا یک هفته بعد تزریق  بوتاکس از  کرم های دور چشم و ضد چروک استفاده نگردد.

انواع جعبه های بوتاکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.